Felina 32 | hackade buds | 3,677% cannabinoider | 100 gram
Torkade och hackade buds från hampasorten Felina 32, fri från frön. Labbtestad för hampans naturligt förekommande cannabinoider, terpener samt näringsinnehåll.
Produktinformation
Ingredienser: Blomställningar av EU-godkänd industrihampa (Cannabis sativa L.)
Klassificering: Jordbruksprodukt
Hampasort: Felina 32
Ursprungsland: Litauen
Innehåll: 100 gram
Ungefärlig cannabinoidmängd enligt analys: 3677 mg/100 gram
THC-halt enligt analys: 0.0352%
THCa-halt enligt analys: ca 0,104%
OBS! Se gärna till att läsa vår laglighetssektion så att du är fullt införstådd med både lagen samt dina rättigheter.
Relaterade produkter
Förvaring
Observera
- All hampa som vi säljer är EU-godkänd industrihampa och därmed laglig. För att lättare kunna förstå vad detta innebär ber vi dig att ta en titt på punkterna nedan som är från Statens officiella utredning SOU:2016:93:
- Industrihampa är i dag undantagen narkotikadefinitionen. Något förenklat kan industrihampa beskrivas som vissa specifika sorter av cannabis... - Sida 30
- De hampasorter som är tillåtna att odla har en THC- halt på högst 0,2 procent, vilket har ansetts erbjuda ett tillräckligt skydd vad gäller människors hälsa. - Sida 303
- Industrihampa är att betrakta som en jordbruksprodukt. Att sådan hampa sprids i olika försäljningsled, antingen som råvara, mellanprodukt eller slutprodukt, måste ses som en naturlig del i verksamheten och marknaden för industrihampa. Sådan behörig hantering som härrör till odlingen eller dess följande försäljningsled, som t.ex. transport eller förpackning av industrihampa, måste därför tillåtas. - Sida 310-311
- På grund av dess låga innehåll av THC (hampaplantans psykoaktiva ämne) kan du inte bli ”hög”, berusad eller få ändrat omdöme genom att konsumera industrihampa.
- Sedan Högsta domstolens beslut (B 177-19) den 18 juni 2019 anses beredningar som innehåller THC vara narkotika. Lite förenklat kan man säga att detta innebär att om du bearbetar/förvarar din hampa på vissa specifika sätt så kan laglig industrihampa bli olaglig. Vi uppmanar därför dig som kund till eftertanke och strikt eget ansvar i hur du väljer att använda, förvara och eventuellt bearbeta hampan som du köper av oss. För information om hur en beredning definieras: läs vidare här.
- Vi vill uppmärksamma dig som tävlar/tränar på elitnivå att cannabinoider med undantag för cannabidiol, CBD, är klassade som doping.
- Trots att vår hampa är helt laglig kan du som använder EU-godkänd industrihampa testa positivt för THC/cannabis. Vi kan inte ta ansvar om du skulle få rättsliga problem efter att ha använt våra produkter. Mer stöd och information finner du här.
- Genom våra diagram vill vi ge dig som kund en snabb och enkel överblick över cannabinoid- och terpeninnehållet i hampan. Alla våra diagram är baserade på de analyser som vi har för de enskilda hampasorterna. Hampa är ett levande material där naturliga variationer förekommer, därför måste diagrammet ses som en approximation.
Chris –
Fick en prov påse i en tävling & blev gode förvånad utav produkten, så till den graden att jag valde denna att köpa mig nu, trots de lite mindre cannabinoid innehållet jämfört med vissa andra kultivarer här på sidan, bra lukt, bra lenhet, fantastiskt prisvärt också nu med 40% Off då nytt gotta är på ingående hos Nordicmedcan.
Fantastisk service dessutom, Min Nr:1 shop som jag föredrar att vända mig till för hampa.
Tack för det ni gör ❤️
Åsa –
Mycket bra tycker jag bra smak!fick med lite extra saker också! Rekommenderas
Benjamin –
Supersnabb leverans, fick mitt paket på 1 dag. Väldigt fin produkt, blev även lite övervikt. Fick ett sample på 2g på köpet vilket uppskattas väldigt mycket. I paketet hängde det med lite papper med massvis av nyttig information om CBD, kul med det lilla extra när man beställer nånstans för första gången! Rekommenderar starkt denna produkten // Supernöjd kund
Hassan –
Bra smak! Trevlig som ”allround” krydda eller te. 🙂
Veronica –
Rekommenderar varmt Nordic Med Can, tack för all hjälp!
j0rpi –
Perfekt. Går både att röka och göra té med. 2g sample av strainen Eletta Campana gratis också. Grymt.
Ninja –
Underbar! Kärlek ❤️ Tar 5tsk i en kopp och häller på 70gradigt varmt vatten och te med torkad mango och 2 tsk kokosolja.
Boris –
Bästa hampan att vejpa med ur sortimentet. Gör även té av denna, vilket också funkar utmärkt! Glöm ej smöret bara om det är ört 😉
Tobiad –
Underbar doft, smakar riktigt bra både i te, på fil och att röka. Rekommenderar starkt denna produkt. Tusen tack till nordicmedcan för snabb leverans